Czym jest filmoterapia? 

Filmoterapia wywodzi się z bibloterapii. Filmoterapia to oddziaływanie terapeutyczne za pomocą filmu. Zakłada ona, że podczas seansu istnieje możliwość identyfikacji z bohaterem, obserwowania potencjalnych sposobów radzenia sobie z problemami. Efektem takiego seansu może być większe poczucie wglądu we własne emocje, trudności i pewien rodzaj emocjonalnego przeżycia, a czasem uczucia ulgi. Jest to metoda o tyle atrakcyjna, że obecnie każdy z nas korzysta z przejawów kultury takiej jak film, literatura, muzyka i są one łatwiej dostępne. Filmoterapia może być również bodźcem zachęcającym do rozmowy, poruszania czasem trudnych tematów i doświadczania różnych emocji. Seans filmowy może być elementem pracy własnej wzbogacającym proces terapeutyczny.

 

Filmoterapia jest również obszarem coraz chętniej badanym, a obecne wnioski z badań są dość optymistyczne i wskazują na jej potencjał i efektywność w pracy terapeutycznej. Jako psychoterapeutka miałam okazję prowadzić zajęcia z filmoterapii zarówno na oddziale psychiatrycznym dla dorosłych jak i młodzieży. Po każdym seansie wspólnie omawialiśmy obejrzany film i przyglądaliśmy się motywacjom i doświadczeniom bohaterów.

 

Co daje filmoterapia?

Filmy do treningu terapeutycznego

 

Spróbuj wybrać się do kina (jak najbardziej może być to seans sam na sam ze sobą) lub włącz film w domowym zaciszu.

Zachęcam do wypróbowania tej metody we własnym zakresie. Poniżej przedstawiam listę ważnych pytań, na które warto poszukać odpowiedzi po seansie oraz listę przykładowych filmów do treningu. 

  • Co czułeś podczas oglądania filmu?
  • Co czułeś po zakończeniu filmu?
  • Czy szczególnie identyfikujesz się z którymś z bohaterów? Jeśli tak- postaraj się zastanowić, co Cię do niego zbliża, a co ewentualnie oddala?
  • Czy któraś scena szczególnie zapadła Ci w pamięć? Postaraj się zastanowić, co sprawiło, że właśnie ta konkretna scena. Z czym Ci się kojarzy?
  • Czy do któregoś z bohaterów poczułeś szczególną złość lub jego motywacje są dla Ciebie niejasne? Zastanów się:
  • co Cię zezłościło?
  • jak można rozumieć motywacje tego bohatera? Spróbuj wczuć się w jego “skórę”.
  • Jaki był kluczowy problem, dylemat głównego bohatera?
  • Czy postępowanie któregoś z bohaterów uważasz za przydatne?
  • Jak postąpiłbyś na miejscu bohatera? Bohaterów?
  • Który z bohaterów był Ci najbliższy?
  • Do jakich refleksji skłonił Cię film? Jakie pojawiały się w Tobie myśli i odczucia?

 

Filmoterapia może pomagać w samorozwoju, jednak należy pamiętać, że jest elementem wspomagającym, który nie zastąpi psychoterapii, wsparcia specjalisty. By filmoterapia miała sens ważne jest, by odbywała się w bezpiecznych warunkach, gdzie w sposób bezpieczny możemy doświadczać często trudnych emocji, warto wówczas móc z kimś, czasami ze specjalistą, omówić pojawiające się trudne emocje. Filmoterapia może być do tego dobrym punktem wyjścia.

Poniżej lista przykładowych filmów do treningu (zdjęcia: filmweb.pl)

 

Trudne emocje, odcięcie od emocji:

 

 

 

Poszukiwanie tożsamości:

 

Związki, relacje:

Przyjaźń, wczesna dorosłość, młodzież, tożsamość: